כיצד מחליטים אם לחזק את המבנה או לבצע פינוי בינוי? – חכשורי הום קלאב

היזם יובל חכשורי מנכ"ל חכשורי הום קלאב,מציין כי בשנים האחרונות גברה מאוד המודעות לצורך לבצע שיפור של מבנים ישנים. בין הסיבות העיקריות שהובילו לכך הייתה המודעות הציבורית לסכנה של רעידות אדמה והשפעתן על מבנים ישנים וכן החוסר בקרקע לבנייה בישראל. כיום, ישנן שתי אלטרנטיבות:

  • תמ"א 38 במסלול הראשון – חיזוק מבנה קיים, ללא הריסת המבנה, ביחד עם הוספת כמה יחידות דיור (לרוב, דירות גג ופנטהאוזים).
    תמ"א 38 במסלול השני – הריסת המבנה הקיים באופן מלא ולאחריו בנייה מחדש, של מבנה עם יותר יחידות דיור. מסלול זה מכונה גם מסלול של "פינוי בינוי".
יובל חכשורי - פרויקט ברח' אבנר 5

יובל חכשורי – פרויקט ברח' אבנר 5

השאלה היא, לדברי יובל חכשורי, באיזו מהדרכים לבחור – האם לחזק את המבנה על פי המסלול הוותיק של תמ"א 38 או לבחור בדרך השנייה, של פינוי בינוי.

שיפור תקן הבנייה

בשני המקרים המטרה היא ליצור מבנה חזק יותר, על פי התקן החדש המשמש בבנייה למגורים. עם זאת, חשוב להבין שכאשר מוסיפים חיזוקים על מבנה קיים, לא ניתן לעולם להגיע למצב של יציבות מקסימלית, כמו במצב שבו בונים מבנה חדש לחלוטין. לכן, יש שיטענו כי מהבחינה של בנייה מודרנית, היציבה והבטוחה ביותר, אין פתרון טוב כמו פינוי בינוי.

שאלה של התפנות

כפי שציין יובל חכשורי, התפיסה היא שבנייה חדשה היא הטובה ביותר, אך אין ספק שפינוי בינוי כרוך במצב מסוים של אי נוחות. בבנייה חדשה, הדיירים חייבים לפנות את הדירה לכל משך תקופת העבודות. לעומת זאת, כאשר מדובר בחיזוק המבנה, כמעט תמיד ניתן לעשות זאת ללא צורך בפינוי הדיירים ומציאת דיור חלופי. לכן, אם לא מעוניינים לעבור תקופה של שנה ואף יותר בדיור חלופי, חיזוק המבנה הוא התשובה. אחרת, בהחלט אפשר לבחור בפינוי בינוי.

שאלה של הסכמה

יובל חכשורי מדגיש שגם מבחינת החוק וגם מבחינת בית המשפט, פעולות של חיזוק מבנים ופינוי בינוי הן רצויות מאוד. עם זאת, מכיוון שפינוי בינוי מצריך היערכות מיוחדת ומציאת דיור חלופי (גם אם זה נעשה במימון חיצוני, של היזם או הקבלן) הוחלט שיש צורך בהסכמה רחבה יותר של מספר הדיירים. לכן, במקרה שבו יש קושי להגיע להסכמה גורפת – חיזוק מבנה הוא פעולה פשוטה יותר לקידום.

יובל חקשורי - יובל חכשורי

יובל חקשורי (חכשורי הום קלאב) בן 42, יזם וקבלן בתחום המגורים בכל הארץ ותמ"א 38 באזור המרכז (תל אביב רמת גן גבעתיים, רמת השרון הרצליה ועוד..).

More Posts

Follow Me:
TwitterFacebookPinterestGoogle Plus

על אודות יובל חקשורי - יובל חכשורי

יובל חקשורי (חכשורי הום קלאב) בן 42, יזם וקבלן בתחום המגורים בכל הארץ ותמ"א 38 באזור המרכז (תל אביב רמת גן גבעתיים, רמת השרון הרצליה ועוד..).
פורסם בקטגוריה חכשורי הום קלאב, תמ"א 38, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.